Graj odpowiedzialnie

Informacje Oraz Porady na Temat Uzależnienia od Hazardu

Hazard towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Praktykowany na wiele sposobów, bardziej legalny lub też nie, wraz z upływem czasu stał się dostępny na wyciągnięcie ręki, a aktywne obstawianie prowadzone może być nawet bez wychodzenia z domu. Dla części osób uważany jedynie jako forma rozgrywki, przez innych hazard traktowany jest bardzo poważnie, oraz jako główny sposób na zarobek. Pamiętasz to uczucie, kiedy pierwszy raz wygrałeś? Odpowiedzialna za to jest dopamina, hormon przyjemności, wydzielany podczas jedzenia, spożywania alkoholu oraz jak się pewnie domyślasz – również hazardu.

Ze względu na to, obstawianie oraz hazard potrafią być czynnością prowadzącą do uzależnienia. Wiele osób myśli, że problem ten dotyczy jedynie osób słabych, nieposiadających silnej woli. Niestety, takie stwierdzenie jest jak najbardziej błędne, a problem hazardu dotyczy osób z każdej klasy społecznej, bez względu na wiek oraz pochodzenie.

W tym artykule postaramy się nakreślić przyczyny problemów z hazardem oraz najczęstsze oznaki takiej sytuacji. Dowiesz się również co zrobić, gdy bliski lub przyjaciel posiada problemy z hazardem, oraz otrzymasz wskazówki na temat tego, jak grać odpowiedzialnie. Jeśli zdaje Ci się, że nie do końca jesteś w stanie panować nad swoimi nawykami i hazardem, koniecznie zapoznaj się z poniższymi poradami.

Powody problemów z hazardem

Nie jest to łatwy temat do omówienia, ze względu na to, iż praktycznie każda osoba może uzależnić się od hazardu. Sposobów na uzależnienie jest wiele, niemniej jednak stanowcza większość osób sądzi, że głównymi powodami takiej sytuacji jest chciwość oraz próba wygrania za wszelką cenę, co nie jest do końca prawdą. Wielu graczy nie obchodzi kwestia finansowa w ogóle.

Jaki jest główny powód uzależnienia od hazardu? Przede wszystkim jest to omawiana wcześniej dopamina oraz przypływ emocji, a co za tym idzie – adrenalina. Ludzie uzależniają się od uczucia wygranej oraz tego co niesie ze sobą potencjalna wygrana. Z drugiej strony, dla części graczy hazard może być sposobem na ucieczkę od problemów, a zasada działania na nasz mózg jest bardzo podobna do tego, jak działa alkohol oraz narkotyki.

Pamiętać należy również, że hazard działać może na zasadzie spirali, powodując chęć odegrania się u osób, które przegrały dany zakład. Prowadzić to może do cyklicznych gier, powodując również problemy finansowe. Taka sytuacja jest bardzo trudna do opanowania. Pamiętaj, graj jedynie za pieniądze, które możesz przegrać.

Pierwsze oznaki problemów z hazardem

Każdy przypadek jest wyjątkowy, niemniej jednak zauważyć można pewne objawy, które nieleczone prowadzić mogą do poważnych problemów. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych objawów, którą porównać możesz z osobą z Twojego otoczenia u której podejrzewasz problem z hazardem. Pamiętaj, lista ta może mieć również odbicie w Twojej osobie, więc zwróć na nią szczególną uwagę.

1
Najczęstsze objawy problemów z hazardem u osób trzecich:
 • Obstawianie pochłania znaczną część czasu
 • Zapytany o hazard, nie mówi prawdy
 • Problemy finansowe, zaległe rachunki
 • Długi u znajomych, rodziny
 • Stres
 • Brak chęci na zaprzestanie gry
2
Najczęstsze oznaki problemów u siebie:
 • Myślisz cały czas o obstawianiu
 • Obstawiasz coraz to większe kwoty
 • Używasz pieniędzy, które nie możesz sobie pozwolić przegrać
 • Jesteś zły, kiedy nie możesz grać
 • Pożyczasz pieniądze
 • Posiadasz stany depresyjne
 • Kłamiesz, zapytany o hazard
!
Uwaga

Jeśli widzisz niektóre bądź większość z powyższych symptomów, koniecznie ogranicz lub całkowicie wyeliminuj hazard. Oczywiście, nie jest to takie proste, a bardzo często sama pomoc rodziny i przyjaciół nie wystarcza.

Problem z hazardem: gdzie szukać pomocy, jak sobie z nim radzić?

Istnieje wiele instytucji, które specjalizują się w oferowaniu pomocy osobom uzależnionym od hazardu. Zazwyczaj, informacje na ten temat zawarte są również na stronach internetowych zakładów bukmacherskich oraz kasyn. Warto również jest się zwrócić o pomoc do Biura Obsługi Klienta. Co więcej, część serwisów posiada również opcję, która pozwoli Ci samodzielnie ograniczyć lub zawiesić czasowo dostęp do swojego konta.