Co to jest Handicap Azjatycki oraz jak go obstawiać

Jak sama nazwa wskazuje, Handicap Azjatycki wywodzi się z Azji, a dokładniej z Indonezji. Spopularyzowany został dopiero na początku XXI wieku za sprawą bukmacherów, chcących rozszerzyć swoją ofertę. Co najważniejsze, Handicap Azjatycki redukuje możliwości zakończenia danego spotkania do trzech lub dwóch, jeśli wyeliminować remis. Dzięki temu w najgorszym przypadku gracz posiada 33 procent na wygraną, a w najlepszym – 50 procent.

Czy Handicap jest opłacalny? To zależy. Biorąc pod uwagę bukmacherów, nawet w tym przypadku posiadać on może dobre i złe aspekty. Z jednej strony pozwala on minimalizację ryzyka poprzez balansowanie zakładów, co z kolei pozwala bukmacherom na posiadanie większych pozycji w danych spotkaniach. Z drugiej strony, Handicap oferuje niewielkie marże, przez co nie przynosi dużych zysków.

Z perspektywy gracza, Handicap Azjatycki jest idealny przede wszystkim dla osób szukających czegoś więcej niż tradycyjnego 1 x 2. Zazwyczaj wydaje się on również skomplikowanym, ale jak tylko zrozumiesz cały koncept, pozwala on na zauważenie innej perspektywy, jeśli chodzi o obstawianie piłki nożnej.

Jak grać w Handicap Azjatycki?

Handicap Azjatycki znacząco różni się od innych ofert bukmacherskich oraz jest od nich zdecydowanie trudniejszy do zrozumienia. Niemniej jednak, praktycznie każda osoba, która obstawia za jego pomocą odnotowuje większe zyski. Z początku może się on wydawać dość trudny, ale szybko zauważysz, że nie ma tak naprawdę czego się obawiać.

Tak jak już wcześniej wspominałem, Handicap Azjatycki może mieć dwa lub maksymalnie trzy rezultaty, dzięki czemu jest o wiele łatwiej wygrać. Całość obstawiania podzielona jest 18 sekcji, z czego każda sekcja pozwala na obstawiać na trzy różne wyniki spotkania.

Handicap 0

Wbrew wszelkim przekonaniom, najlepsi bukmacherzy posiadać w ofercie będą również Cashback. Polega ona na zwrocie części wydanych pieniędzy (zazwyczaj parę procent), które wykorzystane może być na ponowną grę w serwisie. Taka oferta będzie bardzo atrakcyjna szczególnie dla graczy, którzy dużo obstawiają – w skali roku można w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy. Pamiętaj – taka oferta może być również obarczona dodatkowymi wymaganiami, na przykład wcześniej wspomnianym warunkiem obrotu.

 • W przypadku, gdy Chelsea wygra, otrzymasz 180 zł, co da Ci zysk w wysokości 80 zł
 • Jeśli nastąpi remis, bukmacher zwróci Twoje 100 zł
 • Jeśli Chelsea przegra, przegrywasz zakład

Sprawa ma się podobnie w przypadku, gdy obstawiasz Arsenal 0:0 AH. Wszystko odbywa się analogicznie do przedstawionego powyżej przykładu.

Handicap 0.25

W przypadku Handicapu 0.25 drużyna wytypowana na tą, która przegra, rozpoczyna z przewagą ¼ gola, jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywki. Taki rodzaj Handicapu zaczyna być skomplikowany, ponieważ możesz wygrać, wygrać połowę, przegrać lub przegrać połowę Twojego zakładu. Załóżmy, że mamy to samo spotkanie - Chelsea vs Arsenal przy kursie u siebie – 2.10, na wyjeździe – 1.80. Obstawiasz, że wygra Chelsea – -0.25(-1/4) AH.

 • Wygrasz, jeśli Chelsea wygra masz
 • Jeśli będzie remis, przegrasz połowę tego co obstawiłeś, a połowa zostanie Ci zwrócona
 • Jeśli wygra Arsenal, przegrasz zakład

Wszystkie sekcje Handicapu Azjatyckiego działają na podobnej zasadzie, a jedyną różnicą jest to, z jaką przewagą zaczyna dana drużyna. Przykładowo Handicap 0.75 (3/4) wygrasz, jeśli drużyna wygra dane spotkanie. W przypadku, gdy drużyna przeciwna wygra jednym golem, przegrasz połowę zakładu. W przypadku, gdy drużyna przeciwna wygra dwoma i więcej golami – przegrywasz całość zakładu.

Zalety Handicapu Azjatyckiego

Największą zaletą Handicapu Azjatyckiego jest fakt, iż nawet w przypadku, gdy drużyna, którą obstawiasz, że wygra – przegra, Twój zakład nadal może być unieważniony, a nawet wygrać. Dzięki temu w znaczącym stopniu ograniczasz ryzyko przegranej, w porównaniu do zakładów 1 x 2.

Handicap Azjatycki jest szczególnie popularny wśród profesjonalnych graczy. Dzięki temu łatwo domyślić się, że rynek ten jest lepszy, posiada więcej do zaoferowania oraz posiada większą wartość dla grających.

Handicap Europejski – również lepszy niż standardowe 1x2!

Handicap Europejski nieznacznie różni się od jego Azjatyckiego odpowiednika. Pomimo tego, że nadal istnieje przewaga bramkowa po słabszej stronie, tym razem będziesz mógł wytypować remis danego spotkania. Takie zasady mogą brzmieć nieco myląco, ale tak naprawdę nie jest on aż tak skomplikowany. Wystarczy, że podejdziesz do Handicapu Europejskiego jako dobrego sposobu na obstawienie jednostronnego meczu, czyniąc wszystko bardziej interesującym.

Na jakich zasadach działa Handicap Europejski?

Handicap Europejski obstawiany może być w zasadzie na trzy różne sposoby, podobnie jak w przypadku standardowego 1x2. Z tego powodu, określany on jest również jako „Single Handicap”, albo „3-Way Handicap”, zamiast standardowego „European Handicap”. W każdym meczu takiego Handicapu, jeśli jedna drużyna posiada dużą przewagę na drugą, Handicap otrzymuje outsider, utrudniając wygrana faworytowi spotkania.

Handicap Europejski różni się również od Azjatyckiego pod tym względem, że Europejski zawsze posiada liczbę całkowitą, co oznacza, że będzie ona posiadać swoje odbicie w ilości bramek. Dlatego też, zamiast obstawiania Handicapu azjatyckiego -1.5 albo -1.75, Handicap Europejski będzie zawsze liczbą -1, -2, -3.

Fortuna

Co sprawia, że Sportsbet jest jednym z najlepszych bukmacherów w Polsce?

 • Przekaz na żywo
 • Aplikacja mobilna i tablet
 • Zakłady na żywo
 • User Experience
Ministerstwo Finansow
Betclic

Jak wygląda Fortuna w porównaniu do innych polskich bukmacherów?

 • Przekaz na żywo
 • Aplikacja mobilna i tablet
 • Zakłady na żywo
 • User Experience
Ministerstwo Finansow

Przyjmijmy, że obstawiamy wcześniej wspomniane spotkanie Chelsea vs Arsenal. Chelsea gra u siebie, przeciwko Arsenal oraz ma praktycznie 100% szans na wygraną. W standardowym układzie 1 x 2, kurs na Chelsea nie powinien przekroczyć 1.01. Obstawiając to samo spotkanie poprzez Handicap Europejski, będzie on faworyzował Arsenal, dając mu zazwyczaj 3 lub 4 gole przewagi. Obstawiając Chelsea, zakład będzie wygrany jedynie, jeśli dana drużyna „pokona” wynik 3 lub 4 bramek, przyjęty na początku rozgrywki. Bez względu na wynik końcowy, Handicap Europejski zawsze wynosić będzie 3. Dlatego też Chelsea będzie zwycięzcą jedynie, jeśli strzeli przynajmniej cztery bramki. Z drugiej strony, aby zakład wygrał Arsenal, musi on jedynie przegrać z mniej niż trzema golami. Spotkanie uważane jest za remis, jeśli Chelsea strzeli dokładnie 3 gole (w przypadku Handicapu 3).

Chcąc porównać Handicap Europejski do jego Azjatyckiego odpowiednika, zauważyć możesz różnice, jeśli chodzi o wynik remisu w tych dwóch systemach. Po pierwsze, kiedy postawisz zakład -1 na Handicap Azjatycki, a jeśli wygra faworyt (o jeden gol), otrzymasz zwrot pieniędzy - tak zwany „push”. Z drugiej strony, jeśli postawisz zakład -1 według Handicapu Europejskiego, a Twoja drużyna wygra jednym golem, stracisz zakład. Dzieje się tak ze względu na to, iż w Handicapie Europejskim nie możesz odzyskać swoich stawek. Jedyną możliwością wygrania takiego zakładu (w tym przypadku) byłoby postawienie zakładu remisowego, gdzie przewidywał byś margines jednego na korzyść faworyta. Takie opcje nie istnieją w przypadku Handicapu Azjatyckiego, ponieważ jest to zakład jednie dwustronny.

W poszukiwaniu lepszych kursów – Handicap Europejski

kursów – Handicap Europejski

Handicap Europejski oferowany jest głównie jako alternatywa dla standardowego obstawiania. Niemniej jednak, staje się on również coraz to bardziej popularny, nawet podczas obstawiania spotkań w których przeciwnicy posiadają w miarę te same szanse na wygraną. W takich przypadkach, Handicap Europejski nie jest wykorzystywany jest do zrównoważenia sił obu drużyn, lecz do uzyskania bardziej kuszących kursów na potencjalnego zwycięzcę.

Przykładowo, załóżmy, że odbywa się spotkanie Barcelony z Real Madryt, w którym obie drużyny posiadają w miarę te same szanse na wygraną. W takim przypadku bukmacherzy oferować będą Handicap Europejski dla tego meczu, lecz z o wiele większymi szansami niż te jakie mógłbyś uzyskać podczas standardowego obstawiania. Na przykład, w normalnym 1 x 2 wygrana Barcelony posiadałaby kurs 2.20, a w Handicapie Europejskim -1, kurs wynosiłby 3.50.

Jak już pewnie zauważyłeś, w takich przypadku Handicap Europejski jest bardziej zalecany, szczególnie jeśli jesteśmy pozytywnie nastawieni do wygranej danej drużyny.

Niemniej jednak, powinieneś pamiętać, że tak atrakcyjne kursy nie są oferowane za darmo, a Handicap Azjatycki wiąże się również z o wiele większym ryzykiem niż standardowe 1 x 2. To czy warto w niego grać, uzależnione będzie głównie od tego, czy taka gra jest w Twoim stylu. Zazwyczaj, jeśli preferujesz obstawianie silniejszych drużyn, które definitywnie posiadają większe szanse na wygraną w danym spotkaniu, powinieneś jak najbardziej spróbować Handicapu Europejskiego. Różnica pomiędzy kursami może być naprawdę duża, co pozytywnie wpłynie na Twoje wyniki oraz co najważniejsze – wysokość wygranych.

Biorąc pod uwagę wady, Handicap Europejski porównany może być w tej kwestii do Handicapu Azjatyckiego. Przede wszystkim, jest to początkowa trudność w ogarnięciu całego systemu oraz zwiększone ryzyko zakładów. Te wady mogą być z łatwością zniwelowane, a wszystko zależy od tego jak profesjonalnym jesteś graczem. Dodatkowo, dzięki temu, że Handicap Europejski posiada jedynie liczby całkowite, wydaje się on mniej skomplikowany (szczególnie jeśli dopiero co rozpoczynasz swoją przygodę z Handicapem)

Podsumowanie

Podsumowując, zarówno Handicap Azjatycki, jak i również jego Europejska wersja jest dobrym sposobem na obstawianie meczy, szczególnie dla bardziej zaawansowanych graczy. Jeśli jesteś osobą dopiero co rozpoczynającą swoją przygodę z obstawianiem meczy, przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z wszelkimi warunkami tego systemu. Nie powinieneś się zrażać, nawet gdy wydawać ci się one będą nad wyraz skomplikowane. Gwarantuje, że za każdym podejściem będą one coraz prostsze. Obstawianie za pomocą Handicapu na pewno będzie czymś nowym oraz sprawi, że raz na zawsze zmienisz swoje spojrzenie na temat zakładów bukmacherskich.

Handicapy mogą być naprawdę ciekawą alternatywą dla standardowego obstawiania. Ich dodatkowym atutem jest również fakt, że występują one nie tylko w piłce nożnej, ale również i w innych dziedzinach. Dlatego też nie ważne jakie są Twoje zainteresowania, każdy będzie mógł spróbować obu wersji Handicapu.

Pamiętaj, grając w Handicapy, tak naprawdę grasz przeciwko danemu bukmacherowi. Za każdą firmą stoją ludzie, którzy to ustalają dane kursy. Ich zadaniem jest przechytrzenie Ciebie, Twoim – bycie sprytniejszym niż oni. Nie obstawiaj wszystkiego jak leci. Lepiej skoncentruj się na danej dziedzinie sportu i wygrywaj dobre pieniądze. Z odrobiną treningu i wraz z nabieraniem doświadczenia, zarówno Handicap Azjatycki jak i jego Europejski odpowiednik na pewno będzie dochodowym rozwiązaniem.

Znajdź swojego ulubionego bukmachera dzięki naszym opiniom

LV BET
 • Zakłady na żywo
 • Sporty wirtualne
 • LV Punkty
Ministerstwo Finansow
Fortuna
 • Zakłady na żywo
 • Zakłady LIVE
 • Statystyki
Ministerstwo Finansow
Betclic
 • Zakłady na żywo
 • Zakłady LIVE
 • Statystyki
Ministerstwo Finansow